Apple Tv+ İlk Orijinal Dizisi: See | Khal Drogo Geri Döndü

Apple Tv Plus ilk orijinal dizisi See yayınlandı.

Apple geçtiğimiz yıl dijital yayıncılığa gireceğini yavaş yavaş dile getirmeye başlamıştı. Bu dedikodular her geçen gün daha da arttı ve bu yılın başında resmi bir lansman ile Apple Tv+ isimli platform tanıtıldı. Ardından geçen aylar boyunca platformda yayınlanacak diziler, filmler ve programlar tanıtıldı. Yayın tarihi ise 1 Kasım olarak belirlendi.

Biz de ekip olarak Apple Tv Plus hakkında detayları aktarmaya çalıştık.

Platform söylenildiği gibi 1 kasım tarihinde yayın hayatına başladı. İlk gün pek çok orijinal içerik yayınlandı. Bunların arasından ise en çok ilgi çekeni tabii ki See isimli dizi oldu.

See duyurulduğu günden bu yana merak uyandıran bir diziydi. Özellikle fragmanın yayınlanmasından sonra beklentileri çok arttı. Özellikle platformun ilk ciddi işi olması sebebiyle bir çıta belirleyeceği konuşulan konulardan bir tanesiydi. Açıkçası ben öyle de olduğunu düşünüyorum. Dizinin ilk üç bölümü lansman günü yayınlandı. Ben de hiç geciktirmeden bölümleri izledim ve size tanıtımını yapmak için karşınızdayım.

See Konusu

Dünya’da ortaya çıkan bir virüs sebebiyle insanlık görme yeteneğini kaybetmiş. Dizi bu olaydan yaklaşık yüz yıl geçiyor ve insanlık artık tamamen göremiyor. Böyle bir ortamda yaşamını devam ettirmeye çalışan, dünyanın geri kalanından tamamen bağımsız, bir dağ başında yaşayan toplulukta geçiyor hikayemiz. Bu topluğa sonradan hamile olarak katılan bir kadın kimsesizdir ve zor bir hayat onu beklemektedir. Onun durumu gören topluluktan cengaver bir delikanlı olan Baba Voss yani baya bizim Khal Drogo bu kadın ile evlenmeye karar verir. Bu kadının doğumu ile dizimiz başlıyor aslında. Doğum esnasında da köye bir saldırı söz konusu. Cadı avcılarının saldırısının sebebi bu kadına ve doğum yapacağı çocuğa bağlanır. Gerçekten de öyledir. Kimden hamile kaldığı belli olmayan kadının dünyaya getireceği çocuklardan herkes korkmaktadır. Gerçekten de öyle olur ve doğan ikiz (bir kız bir erkek) görme yetenekleriyle dünyaya gelir. Böylece onu yakalamaya çalışan Kraliçenin adamları ve onu korumak için kaçan topluluğumuz arasında macera başlar.

See İzlenmeli Mi?

Dizi konusu itibariyle daha önceki projelere (birdbox gibi) benzese de, konu anlatım tarzı ve yaşattığı gerilimden dolayı izlenmeli diye düşünüyorum. Uzun süredir temposu bu kadar yüksek ve bu kadar merak ettiren bir dizi ile karşılaşmamıştım aslında. Bunun yanında çekim yapılan yerler o kadar güzel seçilmiş ki, adeta doğa belgeseli izliyor izlenimi de yaratıyor. Henüz konu tam oturmasa da, körler ülkesinde tek gözü olanın bile kral olacağını bilmemek aptallık olur. Bu yüzden bu gözleri olan iki bebek büyüdükten sonra tüm krallıklar için tehdit oluşturacaktır. Bunun yanında eğer nesilleri de böyle devam ettirirlerse, insanlık yeniden görme yeteneğine kavuşabilir. Ben açıkçası artık post-apokaliptik hikayelerdeki “bilinmeyenden korku” temasından bıkmıştım. İnsanların yeteneklerini nasıl kaybettiklerinden ziyade, kaybettikleri yetenekleri geri kazanma macerası daha çok ilgimi çekti.

Oyuncular

Tabii ki tüm reklam ve tanıtım Khal Drogo olarak bildiğimiz Jason Momoa üzerinden şekillendi. Dizinin açık ara yıldızı da kendisi. Oyunculuğunu da çok beğeniyorum açıkçası ve dizi de adeta onun için yaratılmış gibi görünüyor. Gözleri görmeyen birisini oynayıp o karakter ile savaş sahnesi çekmek akıl işi değil. Jason bunun üstesinden gelmeyi başarmış. Onun yanında Alfre Woodard, Sylvia Hoeks ve Hera Hilmar gibi başarılı oyunculuklar var. Özellikle Sylvia Hoeks’ın kraliçe performansını çok beğendim.

Diğer Bilgiler

Dizinin sezonu bölümleri 50 veya 55 dakika arasında değişiyor. Bir sezon ise 8 bölümden oluşacak. Bunun yanında bölümler haftada bir bölüm şeklinde yayınlanacak. Şimdilik See ikinci sezon olup olmayacağı hakkında birden fazla dedikodu var. Ekibin değişmesine rağmen ikinci sezon hazırlıklarına başlandığı ise en yaygın haber.

 

Kamil Akar

Önceki Yazı

Savaşta Kızılderili Binicilik Becerisi | Watchmen 2. Bölüm İncelemesi

Sonraki Yazı

Haftalık Öneriler: Cinayet Süsü, Modern Love | Podcast