Hafif Şimşek Korkusu | Watchmen 5. Bölüm İncelemesi

Watchmen 5. bölüm incelemesi ile karşınızdayız. Önceki bölümler için şuraya bakabilirsiniz.

Bu bölüm aşırı gaza geldiğim için incelemeyi gününde yazıyorum. Tam anlamıyla MÜKEMMEL. Aşırı uzun ve yorucu satırlar olsa bile (İngilizce altyazısında zaman kodlarıyla bile uğraşmamışlardı) buna değdi gerçekten. Diziyi bırakanlar bunları izleyemediği için çatlar umarım.

Bu bölüm Wade’in origin hikâyesini öğrendik. Abilerin arasında mülayim bir elemanmış. Kalamar saldırısından sağ kurtuluyor ve bu onda büyük bir iz bırakıyor. Laurie’nin her maskenin altında bir travma yattığını söylemesi doğruymuş anlayacağınız. Polislik yapmadığı zamanlarda ise şirketlerin kamuoyu araştırmalarında insanların tepkilerini izliyor, doğru ve yalanları ayırt ediyor. Çizgi romanın sonundaki devasa kalamarı görünce oldukça şaşırdım açıkçası. Bayağı bir para akıtmışlardır bunun için. Bu olay yıllar sonra 2 Kasım diye hatırlanıyor, bizdeki 9 Eylül misali.

Sonunda favorim, biriciğim, Panda’mı da gördük. Keşke daha çok gözükse. Looking Glass’in adını ilk çevirdiğimde kesin Mirror’a atıf yaparlar demiştim ve buna rağmen Ayna diye çevirdim. Evet, Laurie sağ olsun beni haklı çıkardı. Teşekkürler Laurie. Ayna’nın maskesinin aslında Yansımatin isimli bir maddeden yapıldığını öğrendik. Olası bir kalamar saldırısına karşı beynini koruyormuş. Laurie yine beklemediğimiz yerden vurup hapların ne olduğunu soruyor. İleride öğreneceğiz.

Wade’in evindeyiz. Ayrıldığı karısının eski mektupları hâlâ evine geliyor. Ekstra Boyut Güvenliği isimli bir yerin daimi üyesi. IKEA bağımlılığı gibi bir şey olmuş bunda. Şapkasını da Yansımatin’le kaplatmış, eve girer girmez maskesini takmayı ihmal etmiyor. Fasulye konservesini yudumlarken (Rorschach much?) Amerikan Kahraman Hikâyesi’ni izliyor. Hatırlarsanız Petey gerçeği yansıtmadığını söylemişti. Netflix’in karakterleri siyahi ya da eşcinsel yapması gibi dizide de Kukuletalı Adalet’i gey yapmışlar. Eski karısını da hâlâ  unutmamışa benziyor. Cynthia da muhtemelen Leydi Trieu’nun sahibi olduğu, insanların hayvanlarını klonlayan bir yerde çalışıyor. Çalışanlar da klon (veya ikiz). Veidt’ın deforme klonları gölete geri fırlatması gibi aslına benzemeyen hayvanları imha ediyorlar. Bu sahnede hepiniz Wade köpeği alacak ve sadık dostuyla kahramanlık yapacak sandınız muhtemelen. Hayır efendim, burası Watchmen. :) Will’in bıraktığı hapların adı Nostalji’ymiş. Psikoz yaptığı için yasaklı bir hap bu. Hapların içinde insanların anıları varmış. Tekrar yaşamak istediklerinde içiyorlarmış. Bunu da Trieu’nun şirketi üretmiş.

Watchmen 5. bölümde, Wade insanların kalamar korkularını yenmeleri için toplantılar düzenliyor. Her ne kadar kendisi henüz bu korkuyu yenemese bile. Burada Deadwood’taki ablayla tanışıyor. Kadın da o evrenin Schindler’s List filminde 2 Kasım’ı izlemiş ama olayı yaşamamış. İlk bölümde Judd’ın evinin dışında bekleyen polisler Judd’ı görünce sigaralarını atmışlardı. Bu bölümde sigaranın yasadışı olduğunu öğreniyoruz. (On katı vergi kitleseniz insanlar bırakırdı. Ne gerek var değil mi yasaklamaya?) Wade’i tavlıyor ve arkadaşının arabasına atlayıp uzaklaşıyor. Ama bu düşen marulu görünce Wade hemen olayı çakıyor. O polisi vuranın arabası bu. Sonra telsizden anons geçiyor, destek istiyor. Kendisi silah kullanmadığı için araçlarından bir silah bulup içeri dalıyor. Gel gelelim marulu Süvariler bilerek düşürmüş. Telsizin frekansını ele geçirmişler. Silah da kurusıkı. Wade bu terk edilmiş mağazada videoyu kaydettikleri kiliseyi keşfediyor. Burada bir portalla denemeler yapıyorlar. Bunu ne amaçla kullanacakları ise tam bir muamma. Ve nihayet Yedinci Süvari Alayı’nın başında kimin olduğuna dair teorim doğru çıktı: Senatör’müş. Beyaz Gece’den sonra polisleri korumak için Judd emniyet amiri olmuş, ırkçıları korumak için de Senatör Alay’ın lideri olmuş. Böylece iki taraf için de barışı sağlayabilmişler. Senatör gerçekleri göstermesinin karşılığında Wade’in Blake’e Angela’yı devredışı bırakmak konusunda yardımcı olmasını istiyor. Ve Veidt’ın Redford için kaydettiği kaseti izletiyor. Bu kasetten Wade’in öğrendiklerini ve gerçekte neler olduğunu yazalım:

1- Büyük kalamar aslında savaşı önlemek için Veidt tarafından getirilmiş. Boyutlararası bir olay yok yani. (Peki savaş önlendi mi? Yoksa ertelendi mi? Ruslar’ın iç alan dönüştürücü yaptığı dedikodusu var.)

2- Kalamar yağmurlarını yine Veidt yağdırıyor. Halkın unutmamasını sağlamak, korkuyu sürdürmek için. (İnsanlar yolda kenara çekip sileceklerini açıyor. Normal bir olay gibi hayatlarını devam ettiriyorlar.)

3- Veidt böylece bir ütopya yaratmayı planlamış. Liberal Redford’la el ele. (Polisler silah kullanmadan önce izin istiyor ve bu gecikmede vuruluyor, televizyon programlarından önce beş dakika boyunca rahatsız edici bir trigger uyarısı geliyor, ırkçılık had safhada)

Videonun devamını ileride görürüz umarım. Ama bu kadarı bile çok şey öğrenmemizi sağladı.

Watchmen 5. bölümde, Veidt sonunda içinde bulunduğu kubbeden kaçıyor. Aslında Jüpiter’in Europa uydusundaymış. Hizmetkarların cesetlerini kullanarak Dr. Manhattan’ından (Muhtemelen D o) yardım istiyor. O hizmetkarları da Dr. Manhattan’ın yarattığını öğrendik. Tanrılarının onları terk ettiğini söylerken kastettiği buydu. Çizgi romanın sonunda hayat yaratmaya gittiğini söylemişti. Anlaşılan yarattığı hayattan pek memnun kalmamış. Veidt yaptıklarından dolayı hapsedilecek ve gelecek bölümlerde o mahkeme sahnesini göreceğiz.

Wade artık çevresinde ona söylenen yalanları görmeye başlıyor. Senatör kafasına girdi. Angela’yı bilerek Judd’ın katilini sakladığı için tutuklatıyor. Angela yakalanmadan önce anı dolu hapları yutuyor. Muhtemelen gelecek bölüm Schindler’s List tarzında, siyah-beyaz bir bölüm olacak. Will’in Kukuletalı Adalet’e dönüşmesini Angela’nın gözünden deneyimleyeceğiz. (Kırmızı pelerini kırmızı kalır kesin, bu bölümde ima ettiler) Bölümün sonunda Wade gelen alarmı çöpe atıyor. Tam tünelin sonundaki ışığa ulaştığını düşündüğümüzde gidip geri alıyor. Derken Süvariler muhtemelen tanık bırakmamak için Wade’in evine baskına geliyor. (Evde Tek Başına tarzı bir bölüm olur umarım) Bakalım her duruma hazırlıklı, tatbikatını yapan bu adamdan sağ çıkabilecekler mi? 

Sacrer

Önceki Yazı

The Expanse 4. Sezon Fragmanı

Sonraki Yazı

Sword Art Online Geleceği Nasıl Tahmin Etti ?