Savaşta Kızılderili Binicilik Becerisi | Watchmen 2. Bölüm İncelemesi

Dizinin altyazılarını inceleyen Sacrer_ tarafından kaleme alınan Watchmen incelemelerine devam ediyoruz. İlk bölüm ile ilgili tanıtımı ve ilk incelemeyi şu yazıdan okuyabilirsiniz. Şimdi Watchmen ikinci bölüm incelemesi ile sözlü yine Sacrer_ devralıyor.

Watchmen 2. Bölüm İncelemesi

Bu bölüm bazı hatlar kesinleşmeye başladı. Intro olmaması beni aşırı üzdü açıkçası. Hele de HBO gibi efsane introlar çıkarmış bir kanalda. Muhtemelen “filmle yarışamayız” deyip hiç o topa girmemişler. Lindelof sezon finalinde hiçbir soru işareti kalmayacağını söyledi. Muhtemelen tek sezonluk bir şey çekmişler, seyirci beğenisine göre uzatacaklar.

HBO bu kadar az beğenilmiş mükemmel bir diziyi devam ettirecek mi göreceğiz.İlk incelemede bahsettiğim kağıdın arkasının nasıl yazıldığını ve propaganda amaçlı dağıtıldığını gördük. Will küçüklükten Nazi sevdalısı biri olacak gibi görünüyor. Kukuletalı Adalet teorisi bir kez daha desteklendi.Gazetede bilim insanlarının bile kalamar yağmurunu açıklayamadığını gördük. Hükümet “boyutlar arası bir şey” diye yutturmuş gibi. Polislerin paparazzi düşürmeye çalışması beni aşırı güldürdü. Mothman’in teknolojisi eklenmiş oldu bu evrene. “Ben Nazi değilim. Komünistim.” sözü de “Sovyetler Birliği’ne ne oldu acaba?” diye düşündürdü.

Watchmen’de Beyaz Gece Sırrı

Beyaz Gece’de Angela’yı gördük. Noel Arifesi, bütün polislerin en savunmasız olduğu zamanda vurmuş Süvariler. Judd, onun saldırganı bıçaklayıp öldürmeyi başardığını söyledi. Ama bayılmadan önce ona silahı doğrultan ikinci saldırgandan nasıl kurtulduğunu bilemiyoruz. (Judd olabilir bu.) Ayrıca Judd’ın o zamanlar Başkomiser olduğunu öğrendik. Beyaz Gece’den sonra ortada polis kalmayınca rütbe atlamış demek ki.Ardından potansiyel suçluları toplamak için Nixonville’e gittiler. Liberal polisin karanlık yüzünü de görmüş olduk. Bu sahneyle “Renkler değişse de polis şiddeti hep var olacak” demiştir belki Lindelof. Daha sonra Angela, Will’in DNA’sını inceletti. Redford’ın Tazminatları neymiş onu öğrendik. Katliamdan sağ kalanlar veya torunlarına vergi konusunda imtiyaz getiriyormuş.Eve döndüğündeyse karşısında çocukların muhtemelen dedelerini gördük. Torunları pek de şeyinde değilmiş adamın. Topher’ın küçük yaşta yaşadığı travmayla başa çıkmış olması Angela’nın Judd’ın ölüm haberini direkt vermesine sebep oldu.

Topher’ın yaptığı malikâne muhtemelen Ozy’nin kaldığı yer, aynı zamanda Manhattan’ın Mars’ta inşa edip yıktığı malikâne. Burada ne olduğu kafama oturdu sayılır. Sonraki bölümlerde Saatçinin Oğlu’na benzer bir mahkeme tiyatrosu olacağını biliyoruz. Rorschach’ın günlükleri yayınlanınca Ozy yargılanıyor ve suçlu bulunuyor, Manhattan da cezasını çekmesi için ona Mars’ta bir hapishane yaratmış olabilir.

Adalet Arayışı

Amerikan Kahraman Hikâyesi öncesinde çıkan uyarıda çocukların izlemesi yasaklanırken Topher’ın izlemesi, şiddet uyarısı yaparken ön planda Süvariler’in canlı bomba yeleği hazırlaması kaliteli bir ironi olmuş. Zack Snyder’in ağır çekim-hızlı çekim tekniğinde çekilmesi güzel bir göndermeydi.

Dizi içindeki dizide sürekli yeni karakterler mi tanıtacak yoksa sadece Kukuletalı Adalet’e özel mi emin değilim. (Muhtemelen tüm Minuteman’i göreceğiz.) Kukuletalı Adalet ise, bilmeyenler için, ilk maskeli kanunsuz. Bize bir origin hikâyesi veriyor olabilirler. Zira filmlerden hatırladığımız The Lone Ranger karakteri aslında siyahiydi. İlk bölümdeki siyahi şeriften uyarlanmıştı. Çizgi romanda da kimliği belirsizdi. Dikkat ettiyseniz cesedin bir ayakkabısı kayıp, tıpkı Judd’ınki gibi. Judd hâlâ yaşıyor olabilir mi? Yoksa ikisini de Will’in öldürdüğünü mü ima ediyorlar?Taziye ziyaretinde Joe Keene’i gördük. Babası süper kahramanların kostüm giymesini yasaklamıştı. Kendisi ise Redford’a karşı aday olmuş. Bu adam muhtemelen Nite Owl III olacak. Hafiften Angela’nın kimliğini bildiğini belli etti. Angela bayılmış numarası yapıp Judd’ın odasını araştırdı ve bir tahminimiz daha doğru çıktı. Judd KKK üyesiymiş. Dedesinin de olabilir diyorlar ama neden saklasın ki o zaman? Ardından bölüme ismini veren tabloyu gördük. Komançilerin savaşta atlarını siper olarak kullanması.

Veidt’in Malikanesi

Veidt’in Malikânesinde’yiz. Ağaçtan domates yiyor.(WTF?) Atının adı Bukefalos. Büyük İskender’in atıyla aynı. Tiyatrodaki Gordion Düğümü de Büyük İskender’in çözemediği düğüm. Kısa yoldan gidip kılıçla kesmiş, Veidt’in kısayola başvurup savaşı bitirmesi gibi. Tiyatro sahnesinde hizmetkârların klon olduğunu öğrendik. Veidt, Manhattan’a aşırı hayranlık duyuyor. (Stockholm sendromu?) Göreceğimiz tek Manhattan bu olursa diziyi bırakırım. :d

Angela eve döndüğünde bir bakıyor bizim Will kelepçelerden kurtulmuş, yumurta pişiriyor. Kaynayan yumurtaya elini sokup aldığı için Kukuletalı Adalet olduğunu yine söyleyebiliriz. Yüksek mekvilerde tanıdıkları olduğunu söylüyor. Senatörden yani. (Gelecek bölüm fragmanında da baykuşla birlikte gördüğümüz için Nite Owl III olması olası.) Derken telefon geliyor, DNA sonuçları çıkmış. Angela’nın Will’in torunu olduğunu öğreniyoruz. Dedesini tutukluyor. Kucaklarken Judd’ın cesedini kucakladığı sahneye benzetmişler. Sonra gökten inen devasa mıknatıs Will’i kurtarıyor. Angela hepimiz gibi WTF diyor. Bu da yine Senatör çıkacak, demedi demeyin.

Watchmen yeni bölümlerinde görüşmek üzere.

Sacrer

Önceki Yazı

TLC’de Yeni Program | İngiliz Kraliyet Ailesine dair düğünler, gelinler ve bebekler

Sonraki Yazı

Apple Tv+ İlk Orijinal Dizisi: See | Khal Drogo Geri Döndü