Neredeyse Dini Bir Huşu | Watchmen 7. Bölüm

Sonunda Manhattan’ın kim olduğunu öğrendik. Daha ilk bölümlerde bunu speküle etmiştim ama doğru çıkmasını beklemiyordum. Cal’in Laurie’yi görünce “Tanışıyor muyuz?” diye sorması, Laurie’nin Cal’i gördükten sonra “kocan da taş gibiymiş” demesi, Beyaz Gece’de Cal’in ortadan kaybolması, Manhattan’ın insan kılığına girebileceği konuşmaları, çocuklara Tanrı’nın olmadığını açıkça söylemesi, Cal’in adının Kal El’e(Superman) benzemesi, Laurie’nin dildosunun adının Excalibur olması (Ex-Cal-Abar)… Hiçbiri boşuna yapılmamış. Red herring diye dalga geçmişti herkes, Lindelof kasti olarak bu ekmek kırıntılarını önümüze serpmiş.

Angela’nın Laurie’den nefret etme sebebi de bu olmalı. Sonuçta kocasının eski sevgilisi. Anlaşılan Jon, Angela’yla tanıştıktan sonra insan olmak istemiş. Muhtemelen Beyaz Gece’de ikinci saldırgan Jon’u vurdu ve kafasındaki alet çıktı. Böylece Manhattan olarak Angela vurulmadan önce adamı atomlarına ayırdı. Judd da bunu öğrenince Angela’yla yakın ilişki kurdu. Irkçı olmasına rağmen. Çünkü Senatörü başkan yapmaktan daha büyük tek bir şey olabilirdi. Senatörü Tanrı yapmak.

Ayna’yı muhtemelen gelecek bölüm Rorschach maskesiyle göreceğiz. Adamlardan birinin maskesi kayıptı çünkü. Maskeyi takıp aralarına sızmış olabilir. Laurie’yi de böyle kurtaracak. Petey, yani Lube Man’le ortak olurlar belki. Judd’ın karısının da bu işin içinde olduğunu anlamıştım. Ama Senatör’le ilişkileri vardır diye düşünüyordum. Sanırım durum böyle değilmiş. 

Triue’nun babası Veidt. Neden mi? Çünkü dünyanın en zeki kadını ancak dünyanın en zeki adamının çocuğu olabilir. Heykelinin yanından geçen kelebeği görünce heykelin içinde olma ihtimalinin yükseldiğini düşünüyorum. Tırtıl-koza-kelebek. Europa’dan buraya gelirken inişten sağ çıkabilmesi için Trieu ya da hizmetkârlardan biri onu donduruyor. Tarlaya düşen şey Veidt’ın dondurulmuş haliydi. Cesetleri yığarak yazdığı şey ise “Save me Doctor” değil, “Save me daughter”dı. (Lindelof, you cheeky bastard) Annesini de klonlayarak Bian’ı yaratmış. Triue bence Yedinci Süvari Alayı’yının başında. Çünkü Yedinci Süvariler’in amacı Manhattan’ı yok etmek. Ayrıca kullandıkları aletler de Trieu’nun şirketinin. Ülkesini yok ettiği, annesine bunları yaşattığı için o da Manhattan’ı öldürmek istiyor. William’ı da ortadan kaldırmıştır belki. İnşa ettikleri kafes de Dr. Manhattan için.

Angela annesi ile babası patlamada öldükten ve ninesi June kalp krizi geçirdikten sonra kadın polisin yanında kalacak muhtemelen. Rahibe Gece ismini de eski bir filmden arakladığını öğrendik. Dedesinin filmi örnek alması gibi. Bunun yanında  rahibeler Tanrı’yla evli kabul edilir. Güzel detay. Odadaki filin ne ayak olduğuna gelirsek, anıları depolamak için kullanılabilecek en büyük hayvanı kullanmışlar. Trieu’nun şirketinin logosunda da fil var aslında. Dikkatli bakın.

Bölümün sonundaki HBO logosunu muhtemelen fark etmediniz. Onu da alta bıraktım. Gelecek bölümün adında da güzel bir kelime oyunu var: A God Walks into a Bar. Yani Abar ;) Muhtemelen bu bölüm Manhattan’ın zaman kavramını inceleyecekler. Kafamda şimdiden senaryoyu kurdum. Yedinci Süvariler Jon’u kaçırır ve Angela onu kurtarmaya çalışırken Jon ona aşık olur. Ona ilk aşık olduğu an budur. Manhattan için zaman kavramı olmadığından Saigon’daki o bara girdiğinde Angela’ya aşık olmuştur, aşıktır, aşık olacaktır. :)

Kamil Akar

Önceki Yazı

Olağanüstü Varlık | Watchmen 6. Bölüm

Sonraki Yazı

How I Met Your Mother Twitter’da TT Oldu