En Popüler Diziler – Nisan 2020

2020 yılı pandemi ile birlikte tüm alışkanlıklarımızın değiştiği bir yıl olarak başladı. Bu süreçte tek değişmeyen şey belki de dizi izleme keyfimiz oldu. Tüm dünya vatandaşları olarak dizi izlemekten vazgeçmediğimiz gibi izlediğimiz dizi sayısını da katlayarak arttırdık. Birdizihaber olarak yaptığımız podcastlerde haftalık olarak size az bilinen veya popüler olan yeni dizileri izleyip öneriyoruz.

Peki dünya Nisan ayında neler izledi? Wikipedia’ya göre Nisan 2020’nin en popüler dizileri şöyle;

Money Heist (La Casa De Papel)
Malumunuz Netflix’in haklarını satın aldıktan sonra “bundan daha birkaç sezon çıkar yeaa” diye pazarladığı dizi yine yayına girdiği gibi tüm dünyada birden popüler oldu. Çerez gibi de izlendi ve bitti. Nisan ayında en çok konuşulan dizi de tahmin edeceğiniz üzere kendisi oldu.

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
Gerçek suç belgeseli olan Tiger King yayınlandığı günden bu yana en çok konuşulan projelerden. Netflix’in bu gerçek hayat hikaye anlatımlarında zaten başarılı olduğunu biliyorduk bir de bu kadar absürt bir karakter işin içine girince çok keyifli bir iş ortaya çıkmış.

Ozark
Yeni sezonu ile dönen Ozark beklenenden çok daha iyi bir tepki ile karşılaştı ve seven sevmeyen herkesi ekrana kilitlemeyi başardı. Sıradan bir muhasebecinin uyuşturucu karteli için para aklamasıyla hayatının altüst olmasını konu eden diziyi hala izlemediyseniz mutlaka şans verin.

Westworld
HBO’nun son yıllardaki amiral gemisi Westwold büyük bir beklenti ile üçüncü sezona girdi. Belki de bu beklenti sebebi ile biraz da vasat bir sezon geçirdi. Ancak inanılmaz konusu ve harika anlatımı ile yine de en popülerler listesinde kendisine yer bulmayı başardı.

Better Call Saul
Breaking Bad spin off dizisi Better Call Saul’da avukat Jimmy’nin Saul olma hikayesini izlediğimiz dizi öyle bir evrim geçirdi ki, Breaking Bad’den daha iyi bir dizi olma iddiasıyla yoluna devam ediyor. İnanılmaz bir sezon daha geçirdi ve hayranlarını çok mutlu etti.

Unorthodox
Netlix’in 2020 yılındaki açık ara en iyi işi Unorthodox altıncı sırada kendisine yer buluyor. Bir roman uyarlaması olan dizi, Hasidik Yahudilerinin muhafazakar yaşamından kaçan bir genç kadının hiç bilmediği Berlin’deki yaşamını konu alıyor. Mahallesinden çıkmamış, muhafazakar bir hayat sürmüş bir kızı birden bire Berlin’in özgür sokaklarında hayal edin. Bu mini dizi şahsi olarak benim favorim.

The Walking Dead
Ne kadar eleştirilirse eleştirilsin o hala zirvedeki yerini korumaya devam ediyor. AMC’nın zombi apokaliptiği dizisi yeni sezonu ile de heyecan arayan televizyon izleyicisini ekrana kilitlemeyi başardı.

Community
NBC’nin efsane komedi dizilerinden olan Community Netflix’te yayınlandı. Böyle olunca dizinin hayranları tekrardan diziyi izlemeye başladığı gibi yeni nesil Netflix izleyicisi de bu müthiş komedi ile tanışma fırsatı buldu. Böyle olunca birden kendisine listelerde yer buldu.

Peaky Blinders
BBC’nin drama dizisi Peaky Blinders yine Netflix etkisi ile globalde uzun süredir adından söz ettirmeyi başarıyor. Yine öyle bir etki ile Nisan pandemi döneminde de en popüler dizilerden birisi olmayı başardı.

Bir kore dizisi olan The World of the Married tüm dünyada ses getirdi. Bu listede normalde yedinci sırada olsa da Çin nüfus etkisi sebebiyle bu sıraya geriledi. İhanete uğramış bir doktorun ağır yaşamı anlatılan dizi drama severleri ekrana kilitliyor.

Son olarak bir de Wiki’nin ülke ülke ayrımından bahsetmek istiyorum. Birçok ülke için lokal wiki’de aramalar sonucu popülerler sıralanıyor. Burada en dikkat çekici olanı ise Arap Wikipedia’sı. Buranın en popüler dizilerinde pek çok Türk dizisini görebiliyoruz.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Bayram Tatilini Evde Geçireceklere Film Önerileri

Sonraki Yazı

Netflix, Space Force’un Resmi Fragmanını Paylaştı