VPN Nedir? Netflix VPN ile İzlenir Mi?

VPN nedir? Netflix VPN ile izlenir mi? VPN programları ile diğer ülkelerdeki çevrimiçi içerikleri izlemek mümkün mü?

İnternet kullanıcıları özellikle Covid-19 sırasında daha çok çevrimiçi vakit geçirmeye başladı. Karantina döneminde Netflix gibi çevrimiçi dizi ve film platformları daha çok izlenmeye ve çevrimiçi oyunlar daha fazla oynanmaya başlandı. Çevrimiçi sınırsız içeriğe ulaşmak ve bunu yaparken de çevrimiçi gizliliğini ve güvenliğini korumak isteyen kullanıcılar VPN programlarına yöneldi.

VPN Nedir?

VPN nedir? Netflix VPN ile izlenir mi? VPN’in açılımı Virtual Private Network – Sanal Özel Ağdır. Bu sanal özel ağ, bilgisayar gibi bir elektronik cihaz ile VPN sunucusu arasında oluşan sanal bir tünel olarak hayal edilebilir. VPN kullanılan bilgisayarın bütün veri alışverişi bu tünel üzerinden gerçekleştirilir. Veri alışverişi VPN kullanılan cihazda artık internet servis sağlayıcısı (İSS) veya çevrimiçi aktiviteleri izleyen üçüncü diğer partiler tarafından görülemez.

VPN kullanımının öncelikli amaçları sırasıyla erişim engellerini aşmak, yurtdışındaki çevrimiçi içeriklere ulaşmak ve ortak Wİ-Fi ağlarında çevrimiçi güvenliği sağlamaktır.

VPN yani sanal özel ağ, tünelleme protokolleri ile oluşturulur. En güvenilir ve her platformda çalışan VPN protokolü OpenVPN’dir. Açık kaynak koduna sahiptir. Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP), ilkel bir protokoldür. Hızlıdır fakat güvenli değildir çünkü şifrelemesi zayıftır. IKev2 (İnternet Anahtar Değişim Protokolü Versiyon 2) protokolü de güvenlidir fakat her platformda kullanılamaz.

 Bir bilgisayarda VPN programı kullanıldığında bilgisayar ve VPN sunucusu arasında tünelleme protokolleri ile sanal bir tünel oluşturulur. Bu tünele giren her veri paketi aynı zamanda şifreleme yöntemleri ile şifrelenir. Bu sayede ağ üzerindeki başka bir kişi, ağa sızan bir siber saldırgan veya İSS çevrimiçi aktiviteleri göremez.

Ortak Wi-Fi ağlarında VPN ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı koruma sağlamak için kullanılır. Kafe veya havaalanında bağlanılan Wi-Fi ağları şifresiz olduğunda veya şifreli bile olduğunda bir siber saldırgan ağa sızabilir. Ağ üzerindeki çevrimiçi trafik akışından bilgi çalabilir, veri akışında değişiklikler yapabilir. Örneğin, gelen bir mesajın içeriğini değiştirebilir veya giden bir e-postanın içeriğini değiştirebilir. Çevrimiçi veri ve bilgileri çalabilir.

VPN ile özellikle Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) gibi bir şifreleme yöntemi ve 256 bit anahtar ile şifrelenen bir veri paketinin deşifre edilmesi teoride yüzyıllar süreceğinden ötürü buna imkansız gözüyle bakılır. VPN programları ile bu şekilde ağlar üzerinde çevrimiçi veri paketlerinin güvenliği sağlanır.

VPN programları internet protokol (IP) adresini gizlerler. IP adresi, bilgisayar veya akıllı telefon gibi her cihazın internet üzerindeki diğer cihazlar ile sorunsuz bir şekilde veri paketi alışverişini yapabilmesini sağlayan bir adrestir. IP adresi her veri paketinin içinde bilgi olarak yer alır. IP adresi bilgisayarın fiziki konumunu, tarayıcı bilgisini ve diğer bilgileri internette iletişim kurulan diğer cihazlar ile paylaşır.

VPN kullanıldığında IP adresi artık VPN sunucusunun IP adresi olarak gözükür. Gerçekleştirilen bütün aktivitelerin kaynağı VPN sunucusunun coğrafi konumundan gerçekleştiriliyormuş gibi gözükür. VPN sunucusundan bilgisayara olan bağlantı şifreli olduğu için asıl cihaz görülemez.

Netflix VPN ile İzlenir Mi?

Netflix VPN ile izlenir mi? Netflix’in her ülkedeki kütüphanesi birbirinden farklılık göstermektedir. Netflix ABD ve Netflix Türkiye içerikleri birbirinden farklıdır. Netflix’in en büyük kütüphanesi ABD’dedir. ABD’yi Kanada takip etmektedir. Netflix ABD veya Kanada içeriklerine ulaşmak için VPN kullanabilirsiniz.

VPN ile konumunuzu ABD olarak değiştirdikten sonra Netflix ABD içeriklerini izleyebilirsiniz. HBO, Showtime gibi platformların içeriklerini de VPN ile izleyebilirsiniz.

Netflix, VPN ile izlenebilir fakat Netflix’e VPN ile kaydolmayın. VPN açıkken kayıt olmanız durumunda Netflix faturanız kaydolduğunuz ülkenin para birimi üzerinden kesilebilir. Kayıt olurken VPN’i aktifleştirmeyin. Kayıt olduktan sonra VPN ile diğer ülkelerdeki içerikleri izlemeye başlayın. Diğer ülkelerdeki içerikleri izlerken Türkçe altyazı bulma sorunu yaşayabilirsiniz, altyazıyı eklenti ile manuel olarak eklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bazı ülkelerde İSS’ler yüksek bant genişliği kullanılması söz konusu olduğunda internetin hızını yavaşlatır. VPN programları ile şifreleme gerçekleştiği için aktiviteler görülemez ve bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sunar. Sınırsız bant genişliği sayesinde HD video içerikleri herhangi bir görüntü bozukluğu olmadan izlenebilir.

Kamil Akar

Önceki Yazı

Ev ve Ofislerde Fark Yaratan Temizlik Uygulamaları

Sonraki Yazı

Erotik Gecelik Modelleri ve Fiyatları İçin Pamuk Tenim!