Cuma, Mart 23, 2018
Ana Sayfa Blog

8. Gün | İlk Bölümü İzledim Yorumluyorum

Mart ayı yayın hayatına başlayan diziler açısından Eylül ayını aratmıyor. Son dönemde çok sayıda dizi ekranlardaki yerlerini aldı, bir o kadarı da yayına girmek için gün sayıyor. Bunlardan birisi de geçtiğimiz Pazartesi akşamı ATV’de başlayan 8. Gün. Ay Yapım’ın hazırladığı, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı ve Ender Mıhlar’ın yaptığı dizinin senaristleri Toprak Karaoğlu, Savaş Korkmaz ve Seda Çalışır. Dizinin müzikleri de Toygar Işıklı’ya emanet. Yayınlandığı akşam vaktim olmadığı için dün gece izlediğim yeni dizi hakkındaki düşüncelerimi sizlerle de paylaşmak istedim.

Kimler Oynuyor?

Dizinin baş rollerini son olarak Hayat Şarkısı‘nda izlediğimiz Burcu Biricik (Bahar) ve son dönemde sadece oyunculuğuyla değil yazdığı senaryolarla da adından söz ettiren Buğra Gülsoy (Ozan) paylaşıyor. Bu ikiliye uzun süredir ekranlarda görmediğimiz Ceyda Düvenci (Şehnaz), Musa Uzunlar (Hayati), Yiğit Kirazcı (Ahmet), Cem Davran (Aziz), Gökçe Yanardağ (Sevda) ve Hakan Kurtaş (Kudret) gibi oyuncular eşlik ediyor.

Oyuncu kadrosundan bahsetmişken dizide izlediğim hiçbir oyunculuğun gözümü tırmalamadığını, hatta bu konuda üst düzey bir iş izlediğimi söylemeden geçemeyeceğim. Herkes rolünü hakkını vererek oynamış, karakterini benimsemişti. İlk bölümden bu enerjiyi verebilmek benim açımdan takdir edilmesi gereken bir durum.

Yazının bu kısımdan sonrası bölüm hakkında kısmi spoiler içermektedir. 

Konusu Neymiş? 

Dizi, basitçe hayatı bir günde alt üst olan genç bir kadının hayatını konu alıyor. Böyle bakıldığında çok klişe gibi görünüyor olabilir ama hikayenin özü bundan ibaret. Zaten diziyle ilgili benim ilgimi çeken asıl neden de bu. Çünkü aslolan özü bu kadar basit olan bir şeyi olay örgüsüyle ne kadar süsleyebildiğinizdir ve 8. Gün bunu başarmış durumda.

Bahar, eşi Ahmet ve bir yazılım şirketinde mühendis olarak çalışan annesi Şehnaz’dan oluşan küçük ama varlıklı bir hayata sahip genç bir kadındır. Eşiyle mutlu giden evlilikleri yakında bir bebekle daha da mutlu bir hale gelecektir.

Şehnaz, çalıştığı şirkette uzun yıllar üzerinde çalışıp yerli bir savaş uçağı yazılımı geliştirmiştir ve bununla ilgili çok yakın zamanda Ankara’da bir görüşmesi vardır. Ancak bu yazılıma birileri sızmış ve tüm verileri değiştirmiştir. Bunu fark ettiğinde yazılımı silmek zorunda kalmış ama gerekli bilgilerin olduğu bir kriptosu vardır.

Ozan, karanlık işler yapan ama bundan mutlu olmayan zeki bir adam, Hayati de eskiden karanlık işlere bulaşmış ama artık inzivaya çekilmiş birisidir.

Bahar’ın bir günde yıkılan mutlu dünyasına ilk darbe doğum gününde, eşine hamile olduğu haberini verirken geldi. Annesi Şehnaz bir uçak kazası geçirdi ve uçaktaki herkesle birlikte hayatını kaybetti. Bunun şokunu daha atlatamadan Ozan, Kudret ve birkaç kişi daha yüzleri maskeli bir halde evlerini bastı ve Bahar’dan annesinin kendisine verdiğini iddia ettikleri kriptoyu istediler. Her şeyden habersiz olan Bahar o gece kocasının kaçışıyla bir darbe daha aldı. Hemen ardından da Ozan’ın bir adamı tarafından vuruldu ve bebeğini kaybetti. Hastaneden çıktıktan sonra annesinin başına gelenleri araştırmaya karar verdiğindeyse evini basan kişilerin hala peşinde olduğunu öğrendi.

Ne Umdum, Ne Buldum?

Dizinin hem oyuncu kadrosu hem yapım ekibi diziye ilgi duymam için önemli etkenlerdi. Yayınlanan tanıtımlar da bu ilgimi perçinledi. Dizinin genel hikayesi anlatılırken Aselsan’da meydana gelen mühendis ölümlerinin de ön planda tutulacağını öğrendiğimdeyse diziyi izlememek için hiçbir sebebim kalmamıştı.

Diziyi izlerken yazımın başında da dediğim gibi oyunculukların gerçekçiliği beni çok etkiledi. Senaryo ekibi işin kurgu kısmını hakkını vererek yapmıştı ama yer yer bazı mantık hataları da yok değildi. Diziyle ilgili en büyük sıkıntımsa işin reji kısmında oldu. Bu belki de yönetmenlerden biri olan Lostuvalı’nın Poyraz Karayel‘de beni çok etkileyen bir iş yapmış olmasından kaynaklandı bilemiyorum ama izlediğim resimler beni çok tatmin etmedi. Yüz ifadelerine odaklanılmış bir ilk bölüm izlemek çok çarpıcı sahneler dışında beni bir miktar yordu. Ancak bazı yerlerde de öyle bir gerildim ki bilgisayar ekranıyla yüzüm arasında bir karıştan az bir mesafe kalmış, ellerimi göğsüme bastırmış halde buldum kendimi.

Sosyal Medya Bu Dizi İçin Ne Diyor?

Diziyle ilgili genel olarak olumlu eleştiriler okudum. Tabii ki bunda Buğra Gülsoy ve Burcu Biricik severlerin de etkisi büyük. Ancak tanıtım çalışmasını Aselsan’daki ölümler üzerine yapmış bir dizinin bu konuyu ilk bölümde şöyle bir gösterip geçmiş olmasına ciddi tepkiler vardı. Açıkçası bu konudaki eleştirilere ben de katılıyorum. Evet, Ceyda Düvenci’nin oynadığı Şehnaz, ilk bölümden diziye veda edecek cinsten bir karakter değil ama en azından bu yazılımın yapımında çalışan ekipten birinin öldürülmesi ve intihar süsü verilmesi dizinin dikkat çekmesi açısından ciddi bir atılım olabilirdi.

Ahmet karakterinin bölümün başındaki sempatik hallerinden sonra yaptığı korkaklık diziyi izleyenleri ciddi anlamda kızdırdı. Hayati’nin her duruma ayak uydurabilen halleriyle ilgili yapılan yorumlarsa oldukça keyifliydi. Musa Uzunlar’ın Bahri Baba’dan sonra böyle bir karakterle dönüşü bizler için ters köşe oldu.

Burcu Biricik’in annesinin ölüm haberini alan Bahar performansıysa bölümün en dikkat çeken olayıydı. Bahar’ın ilk andaki tepkisi ve sonrasında bunun gerçek olmadığına inanışı gerçekten çok etkileyiciydi.

Kimler Bu Diziyi İzlemeli?

Dizi öldüreceği kadına aşık olan bir adamın hikayesiyle yine bir Ay Yapım dizisi olan Cesur ve Güzel ve aynı gün yayınlanan rakibi Siyah Beyaz Aşk‘la bu açıdan benzerlikler gösteriyor. Bu sebeple drama severlere hitap edeceğini düşünüyorum. Diğer yandan barındırdığı gerilim ve gizem unsurlarıyla da benzerlerinden ayrılıyor.

Ben Beğendim Çünkü…

Bir defa Ceyda Düvenci’yi izlemeyi özlemişim. Öte yandan dizinin sahip olduğu ana tema gelişime çok açık. Bölümler ilerledikçe açılabilecek çok hikaye var. Mesela Ozan ve Hayati’nin hikayelerini merak ediyorum. Adı geçen şirketten ve Şehnaz’dan da çıkması muhtemel oyunlar var. Çünkü Şehnaz’ın önünde şu an iki yol var; Ya vatanı için kendisini ve tüm sevdiklerini feda edecek ya da bu korkuya yenilip bir haine dönüşecek.

Dizinin ilk bölüm reytingleri çok kötü geldi. Karşısında Çukur ve Söz gibi güçlü rakipler varken büyük bir başarı beklemiyordum ama 3.00 civarındaki reytinglerle ekran ömrü ne kadar sürer bilemiyorum. Yine de ilk bölüm sonuçları kötü gelse de sonradan yükselen örnekler olduğu için umudumu kaybetmek istemiyorum. Belki Kanatsız Kuşlar‘la gün değişikliği reytingler açısından bir çözüm olabilir. Tüm ekibin emeklerine sağlık. Umarım ikinci bölüm itibariyle reytinglerde yükseliş gösterir ve ekran ömrü uzun olur.

Deception |The Mentalist’in İllüzyonlusu

0

Sanırım ilk bölümü 2008 yılında yayınlanmış olan “The Mentalist”i biliyorsunuzdur. Yedi sezon sonunda 2015’de final yaptığında daha fazla uzatmadıkları iyi olmuş dediğim, geride kalan 8,1’lik IMDb puanını hak ettiğine inandığım keyifli bir öyküydü kesinlikle.

Aradan geçen üç yılda bu efsaneyi artık kimsenin hatırlamayacağına inanan yapımcılarımız ise teoride yeni bir diziyle karşımıza çıktılar. Yeni şovumuzun adı “Deception” ve an itibariyle ilk iki bölümü yayınlanmış durumda. Ülkemizde herhangi bir yayın platformunda gözüme çarpmayan Deception, internetin bugün itibariyle RTÜK denetimine giren mecralarında yer almakta. Hemen gidin kaldırılmadan izleyin falan diyeceğim bir diziden bahsetmiyoruz, aksine kurul üyeleri seyretse “ay keşke her dizi Deception gibi olsa” der bence.

Amerikan ABC kanalında gösterime giren Deception’da esas oğlanı Jack Cutmore- Scott canlandırırken esas kız karakteri Ilfenesh Hadera’ya emanet edilmiş. Çok sayıda yan rolünde yer aldığı dizide, çünkü espriler şakalar falan lazım, oyunculuklar için söylenebilecek bir şey yok. Ya da şöyle diyelim, Jack Cutmore’dan  Simon Baker performansı beklemeyin hiç,  bizim sihirbaz bir Patrick Jane karizması yakalayamıyor. Adam yakışıklı, kız güzel ve zaten başka bir şey de lazım değil demiş yapımcılarımız, hiç kasmamışlar orijinal olalım şaşırtalım falan diye.

Hikâyemiz dünyanın en ünlü illüzyonisti olan Cameron Black’in etrafında gelişiyor. Çok fantastik bir gösteri sonrası Vegas’dan kaybolup hop diye New York’da ortaya çıkan Black o gece arabasıyla bir kaza yaparak bir yayayı öldürüyor maalesef.

Sonra anlıyoruz ki, meğerse Cameron’ın herkesden gizlediği  bir ikiz kardeşi varmış ve meğer New York’da kaza yapan o değil miymiş?  ( Evet ben de “The Prestige”i seyrettim ama çaktırmayın senaristimiz hassas bozuluyor.)

Üstelik kaza anında yanında olduğu halde kamera kayıtlarında gözükmeyen Van kedisi kılıklı ablamız (seyrederseniz hak vereceksiniz bu tanıma) aslında Cameron’a komplo kurmuş ve yeteneklerini suçluların hizmetinde kullanan kötü illüzyonist çıkmasın mıymış?

Ay komşular bu durumda Cameron kardeşini hapislerden kurtarmak için Federallerle çalışmasın da ne yapsınmış?

Peki kimle çalışsınmış? Öyle herkesle çalışmasınmış, çünkü zekâ yaşı 15 senaristlerimizin daha etrafa saçacağı klişeler varmış.

Bu yüzden manken olup podyumlarda yürüyeceğime silahımla kötüleri kovalarım, hayatıma kimseyi almadan kariyer odaklı olurum er ya da geç yakışıklı prensim beni bulur diyen FBI dedektifimiz Kay Reynolds karşıma çıktığında hiç şaşırmadım dizide. Elbette dedektifimizle bir araya gelen Cameron, suçluları yakalamak için illüzyon gösterileri düzenlemenin kaçınılmazlığını, büronun kendisine ne kadar ihtiyaç duyduğunu falan iki bölümde kanıtladı. Büro da doğal olarak madem sen bize yardım ediyorsun o zaman biz de sana o peşine düştüğün kadını yakalamanda yardım ederiz, izci sözü dedi. Böylece her bölümde Cameron ve Kay suçluları kovalarken senaryoda arka planda yavaş yavaş ilerleyecek hikâyemiz de netleşmiş oldu.

“Mentalist’in yerine illüzyonist koyalım, ölen eş yerine hapse giren kardeş olsun,  başka bir şeyleri değiştirelim mi, yok ya çok da uğraşmayalım, komikli yan karakterler falan işte” mantığıyla hazırlanmış dizimizin hiç mi iyi yanı yok peki?

Diziyi seyrederken neyi beklediğiniz harcadığınız zamana değip değmeyeceğini belirleyen tek şey aslında. Yaklaşık 1000 kişinin oyuyla IMDb’den 7,5 almış olan Deception, öylesine vakit geçirmek, kafa dağıtmak, içeri çay koymaya gidip geldiğinizde çok da bir şey kaçırmadığınızı bilmek adına mantıklı bir seçim. Hele bir de benim gibi illüzyon numaralarına düşkünseniz iyi vakit geçirebilirsiniz. Zaten her bölüm diğerinden bağımsız sayılır, misal üç bölüm seyretmeseniz olup biteni yakalamanız on dakikanızı almaz. Öte yandan Deception heyecanlı kovalamacalar, ufak bir iki numaranın sırrının açıklanması ve bölüm sonu büyük gösteri rutiniyle ortalama 45 dakikanızı istiyor zaten, dünyayı bir saat sonra kurtarsak ne kaybederiz ki?

Kathy Bates, American Horror Story’nin 8. Sezon Kadrosuna Katıldı

American Horror Story fanları için güzel bir haberimiz var. Dizinin yaratıcılarından Ryan Murphy, Entertainment Weekly’e, Kathy Bates’in sekizinci sezonla geri döneceğini açıkladı.

Son olarak Netflix‘in komedisi Disjointed’te yer alan 1991 yılında Stephen King‘in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Misery filminde canlandırdığı saplantılı Annie Wilkes rolüyle Oscar kazanan Bates, Sarah Paulson ve Evan Peters’tan sonra sekizinci sezon kadrosuna katılan üçüncü isim oldu.

Ayrıca Murphy son zamanlarda sosyal medyada sezonun isminin Radioactive olacağıyla ilgili çıkan söylentiler için ”Ne onaylayabilirim ne de inkar edebilirim.” dedi. Bu yaz çekimleri başlayacak FX‘in antoloji korku serisinin gelecekte geçeceğiyle ilgili söylentiler henüz netleşmiş değil.

Westworld’ün 2. Sezon Başlığı Belli Oldu

HBO‘un sevilen yapımlarından Westworld bildiğiniz üzere 22 Nisan’da ikinci sezonuyla ekranlara dönmeye hazırlanırken başlığı da açıklandı. İlk sezonun başlığı The Maze olan yapımın bu sezon başlığı The Door olduğu belirtildi.

Westworld’ün ikinci sezonuna ait görsellere buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

The Handmaid’s Tale, 25 Nisan’da Dönüyor

Geçtiğimiz yılın en çok ses getiren ve bol ödül kazanan yapımlarından The Handmaid’s Tale ikinci sezonuyla 25 Nisan’da Hulu’da yayınlanacak. Margaret Atwood’un aynı adlı romanından uyarlanan ve yaratıcılığını Bruce Miller‘ın üstlendiği The Handmaid’s Tale,  bir distopyanın içinde var olmaya çalışan Elisabeth Moss’un canlandırdığı Offred’in hikayesini anlatıyor. Hulu’nun en çok izlenen yapımı olma özelliğini taşıyan dizinin ikinci sezon fragmanına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Big Little Lies’ın 2. Sezon Çekimlerinden Fotoğraf Geldi

Başrollerinde Nicole Kidman, Reese Witherspoon ve Shailene Woodley’in bulunduğu Liane Moriarty’nin aynı adlı romanından HBO‘ya uyarlanan Big Little Lies ilk sezonuyla oldukça ses getirmiş ve aday olduğu ödüllerin hemen hemen hepsini almıştı. Geçtiğimiz günlerde başlayan dizinin ikinci sezon çekimlerinden fotoğraflar gelmeye devam ediyor. Kadrosuna Merly Streep’i de dahil eden yapımın ilk sezonunda olduğu gibi ikinci sezonunda da Kidman, Witherspoon ve Woodley’e eşlik edecek isimlerden bazıları Zoe Kravitz, Laura Dern, Adam Scott, James Tupper, Jeffrey Nordling ve Iain Armitage.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Stranger Things Oyuncularına Zam Yapıldı

Kuşkusuz Netflix‘in en sevilen yapımlarında başı çeken Duffer Kardeşler’in yapımcılığını, yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği Stranger Things‘in ana kadrosunun maaşlarına zam yapıldı.

Deadline’ın haberine göre üçüncü sezon öncesinde başrollerdeki Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, Noah Schnapp, Caleb McLaughlin, Winona Ryder ve David Harbour’ın maaşlarına zam yapıldı. İlk iki sezonda bölüm başına 30 bin dolar kazanan genç oyuncular, yeni sezonda bölüm başına 250 bin dolara alacaklar. Dizide Eleven’ı canlandıran Millie Boby Brown rol arkadaşlarından daha yüksek bir rakama anlaşırken kadronun yetişkin isimlerinden Ryder ve Harbour ise 350 bin dolar alacak. Stranger Things’in sekiz bölümden oluşacak üçüncü sezonun çalışmalarına önümüzdeki ay başlanması bekleniyor.

Ving Rhames, Cagney and Lacey’in Kadrosuna Katıldı

80’li yılların hit yapımı Cagney & Lacey yeniden televizyona uyarlanıyor. Başrollerinde Grey’s Anatomy’den Sarah Drew ve Blindspot’tan Michelle Hurd’un yer aldığı CBS‘in yeniden çevrimi Los Angeles sokaklarını güvende tutan iki kadın dedektifin ve arkadaşlarının yaşadıklarını ele alıyor. Drew ve Hurd’un yanı sıra Ving Rhames yapımda LAPD cinayet koordinatörü olan polis şefi Stark’ı canlandıracak.

Lord of the Rings’in Dizi Uyarlaması İçin 500 Milyon Dolar Bütçe Ayrıldı

Amazon‘un J. R. R. Tolkien’in yazdığı ve birer külte dönüşen serisi Lord of the Rings’i televizyona uyarlayacağını daha önceden söylemiştik. Sinema filmleriyle de oldukça sevilen yapımın televizyona nasıl uyarlanacağı merak konusuyken dizi için ayrılan bütçe dudak uçuklattı. Lord of the Rings için ayrılan 500 milyon dolarlık bütçe bölüm başı 15 milyon dolarla televizyon tarihinin en pahalı yapımı olarak görülen Game of Thrones’ı tahtından indirdiğini söylesek yanlış olmaz sanırım.

SON HABERLER

>